PARTNEŘI

zk4.png
380x203-1463386501-bez-nazvu.png
levybanner.pngAlgaTech.jpg
logoM1.jpg
holubi

detail_cannacura.png 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                              

Nákupní košík
Váš koš je prázdný.
Celkem s DPH:
0,00 Kč

Rady a tipy

Koblihův protirojový nástavek

Patentované Koblihovi protirojové nástavky

 

Koblihův protirojový nástavek vložíte do včelstva na jaře z důvodu aklimatizace ve včelstvu během roku. Tato aklimatizace je dost podstatná na pozdější zákroky ve včelstvu a v podletí (krmení). Po vložení do včelstva to cca 10. března vezmete strečovou průhlednou folii a úl omotáte z důvodu zvýšení teploty v úle. Toto je stejný princip hospodaření s teplem jako prezentuje pan RNDr. Roman Linhart v jeho kvalitních thermo-solárních úlech. Toto zvýšení teploty napomůže rychlejšímu a snadnějšímu rozvoji včelstva na jaře, které je velmi důležité.

Před vložením Koblihova protirojového nástavku 10. března vložíme cca 25. února medo-cukrové těsto o hmotnosti 2,5 kg. Tento postup nastartuje matku ke kladení a vložený omotaný folií Koblihův protirojový nástavek docílí toho, že matka klade na daleko větší ploše, než by vám kladla v úlech bez Koblihova protirojového nástavku. Toto je přímé využití tepelné energie se slunce. Letová aktivita je dvojnásobná, než v úlech bez tohoto nástavku, do kterých sluneční svit nemůže. Vše je o funkci využití tepla.

Tento Koblihův protirojový nástavek je vložen na druhé místo úlové sestavy. První nástavek zavřený, druhý Koblihův protirojový nástavek otevřený, třetí nástavek zavřený. Strůpková  AL folie nízkoteplotní odrazová a zateplený strop 4cm podlahovým tvrzeným polystyrenem. Takto složená sestava a přetočená folií je  do konce března, ale záleží hodně na tom jaké je počasí a kolik je slunečních dní. Proto se snažíme umisťovat včelstva do oblastí, kde je listnatý porost, tuto dobu neolistěný. V tento čas protočíme nástavky – první za třetí. V tuto dobu je již za pomoci slunečního svitu (tepla) proplodované vrchní dva nástavky. Protočíme nástavky tak, abychom dostaly plod do spodní části úlu se zásobami, které válečkem otevřeme a nahoru nezaplodovaný nástavek, do tohoto nástavku vložíme přes jednu souš vždy prázdný rámek, z důvodu rychlého vystavění a zanešení zásobami ze spodního nástavku, matka rychle zaploduje. Matka se stěhuje za teplem na horu a zvětšuje plodové těleso. Tento nástavek využije tepla se spodních pater úlu, který stoupá ze zaplodovaných rámků s podpůrnými vlastnostmi Koblihova protirojového nástavku.

Využijeme to, že teplo stoupá nahoru. Tento otočený nástavek vložený nahoru je zaplodován během několika dní. Tímto úkonem podruhé nasimulujeme přínos a stimulujeme včely ke zvýšené aktivitě kladení. Cca po dalších 10 dnech přidáváme další nástavek, jelikož se rodí včely, které už jsou na velké ploše zavíčkovaného plodu tedy 4. Toto přidání je dále spojené s přetočením Koblihova protirojového nástavku na třetí místo a na čtvrté přidáme nový nástavek. Tento nástavek opět využije tepelné energie od spodních nástavku, které jsou plné plodu, ale i opět energie slunce. Za dalších 14 dní sundáme mikrotenovou folii z Koblihova protirojového nástavku. Od sundání mikrotenové folie začíná sloužit nástavek jako protirojové opatření (jedná se o termoregulaci ve včelstvu a využívání včel při udržení teplotní pohody ve včelstvu a napomáhání šíření mateřího feromonu v úlu).

Při výkyvech počasí začíná včelstvo vyrovnávat teplotní výkyvy a tímto se zvýší pohyb včel v úle mezi zasíťovaným dnem a Koblihovým  protirojovým nástavkem. Proto se lépe v úle šíří mateří feromon. V tomto období je v úle už tak velká masa včel, že lehce vyrovnávají tepelné výkyvy. Další přidávání nástavku dělám stejně jako u jiné úlové sestavy. V celé sestavě úlu, co se začal používat Koblihův protirojový nástavek, jsme navýšili o jeden nástavek navíc oproti rokům předchozích. Po vložení Koblihova protirojového nástavku do včelstev se  zvýší průměrný medný výnos z důvodů většího množství včel v úle a snížila rojivost na minimální počet.

Co se týče podletí. Včely po posledním vytočení stáhneme na 3 nástavky. Koblihův protirojový nástavek vložíme na druhé místo. Přetočíme průhlednou folií  a odebereme zateplené víko. Vložíme Koblihův půlnástavek nahoru nad sestavu a překryjeme pouze plechovou střechou. V ůle tuto sestavu necháváme po dobu 5 SLUNEČNÍCH dnů a přeléčíme včely za zvýšených teplot varroázu. Po 5 SLUNEČNÍCH dnech vrátíme úlovou sestavu do původního stavu, otevřeme Koblihův protirojový nástavek a najednou zakrmíme invertním cukrem. Včely jsou otevřené až do jara mimo doby léčení. Na podzim tímto otevřením nutíme včely o navýšení zimních včel (dlouhověkých) na zimu. Toto navýšení je markantní proti úlům zatepleným. Tento navýšený počet zimních včel využíváme na brzké jarní snůšky s výborným výsledkem navýšení medného výnosu. Otevřením úlu v zimně eliminujeme kladení v úle a další množení varroa destructor. Přestali jsme chovat slabá včelstva a udržovat je za každou cenu. Zavedli jsme v provozu přírodní výběr (nejsilnější přežije) a velice se nám to osvědčilo u medných výnosů. Snížila se nám v provozu skoro na nulu Nosema. Co se týče včelaření, nepoužíváme žádné mezistěny, včelaříme pouze na volné stavbě.

Pokud by vás zajímala metodika chovu včel s Koblihovým protirojovým nástavkem, metodika včelaření volné stavby nebo dokonce oboje v kombinaci, nebojte se nás kontaktovat, rádi vás přivítáme u nás nebo vám předvedeme metodiku u vás na ZO.

 

 

                                                                S pozdravem Martin Kobliha

                                                                      ukoblizku@centrum.cz

                                                                           608064884

 

Proč nakupovat u nás?

  • Široká nabídka produktů pro včelaře a včelích produktů
  • U skladových položek rychlé vyřízení

Výsledky vyšetření a certifikáty

 

     Facebook youtube

webmaster CORA 2015 - 2024, www.cora.cz