PARTNEŘI

zk4.png
380x203-1463386501-bez-nazvu.png
levybanner.pngAlgaTech.jpg
logoM1.jpg
holubi

detail_cannacura.png 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                              

Nákupní košík
Váš koš je prázdný.
Celkem s DPH:
0,00 Kč

historie Včelařství Koblížek

deda u vcel 1

 Naše rodina včelaří již několik generací od roku 1959. Včelařit u nás začal děda, který si pořídil prvních 30 včelstev , začal včelařit v ležanech a starých budečákách. Po deseti letech včelařské praxe, začal rozchovávat matky . Později pořídil carnicu troisec a začal svůj vlastní šlechtitelský chov. V této linii pokračujeme až do této doby.. Náš děda je ve věku 85 let stále aktivním včelařem. Jeho celoživotní zkušenosti se včelami jsou bezednou studnicí informací.

deda u vcel 2

Hlavním přínosem dlouhé historie našeho včelaření je odchování vlastního včelstva s vynikajícími vlastnostmi. Po celou dobu našeho šlechtění upřednostňujeme medný výnos, silný stavební pud, rezistenci proti varoáze a neposlední řadě potlačujeme rojivost. S našimi matkami "JUNKY" máme výborné výsledky.

deda u vcel.jpgDnes využíváme naši tradici a dlouhodobé zkušenosti, ale současně neustále experimentujeme a sledujeme moderní trendy.


Náš děda začal vyvíjet protirojový nástavek už před 25lety, kdy zjistil, že matky vždy více plodují u otvorů do úlu, než kdekoli jinde. Začal do úlů dělat otvory a zjistil, že u těchto včelstev je zvýšené plodování na rozdíl od úlů, kde otvory nejsou. Otvory začal různě zvětšovat a různě umisťovat. Začal si vést výkazy o medných výnosech v daných úlech a zjistil, že otvory na medný výnos měli velký vliv. Co se týče otvoru, tak to byl běh na dlouhou trať. V začátcích se mu nedařilo udělat přesný poměr otevření úlu vůči síle včelstva. Toto za dlouhý čas pokusů a omylů dořešil a zvýšil tím výnosy v daném včelstvu a snížil rojivost. Za léta zdokonalování máme převratnou a hlavně finančně přijatelnou věc, která nám přináší veliké ulehčení v našem provozu.

 

 

Za posledních 15 let jsme zdokonalili metodiku a vzhled tak, že jsme představili nástavek na našem trhu se včelařskými potřebami, ale i na trhách v zahraniční kde je o tento náš výrobek veliký zájem.

Naší linii "JUNKY" šlechtíme s několika námi vybraných linií včel. Tyto linie musí splňovat přísné námi určené požadavky. Tím, že včelaříme bez mezistěn (volná stavba v rámečku) je pro nás dost zásadní silný stavební pud, který dál křížením prohlubujeme a zlepšujeme. Naše linie na volné stavbě staví buňky o velikosti 5,6 až 5,8 mm, necháváme včelky stavět velikost, která je jim vlastní a za žádnou cenu je v ničem neomezujeme. U naší linie "JUNKA" je šlechtěná na to, aby v roce měla co nejméně výkyvu v kladení, snažíme vybírat matky tak, aby i při menších nebo žádných snůžkách nedocházelo k poklesu kladení.

Naše linie "JUNKA" je kříženec, který si od každé vložené linie včel do naší krve bere jen ty parametry, které jsou námi upřednostňované. Je to velice obtížná cesta, a co se týče genetiky velice dlouhá. Dbáme na to, abychom měli včelky mírné s vysokým medným výnosem, otužilé a odolné i v podmínkách, které jsou horské a chladné. Naše "JUNKY" zimujeme na otevřených úlech celou zimu a snažíme vybírat jen ty nejotužilejší. V naších nadmořských výškách je ideální testování 490-700 m.n.m. Stává se, že včely jsou cele uvnitř úlu zasněžené, zafoukané a tímto vybíráme jen ty nejlepší na další rozchovávání. Rozchováváme jen ty včely, které ten rok neměli nosemu, kterou si v naši laboratoři vyšetříme sami. Neschováváme se za žádnou čistou linii, ale chceme mít silného, odolného křížence s nadprůměrnými vlastnostmi. Dbáme na genetickou rozmanitost a odolnost vůči vnějším vlivům. 

Naše "JUNKA" je linie do nepohody s maximálním přizpůsobením daným podmínkám v dané oblasti.

 

 

 

 

 

 

Proč nakupovat u nás?

  • Široká nabídka produktů pro včelaře a včelích produktů
  • U skladových položek rychlé vyřízení

Výsledky vyšetření a certifikáty

 

     Facebook youtube

webmaster CORA 2015 - 2023, www.cora.cz