PARTNEŘI

zk4.png
380x203-1463386501-bez-nazvu.png
levybanner.pngAlgaTech.jpg
logoM1.jpg
holubi

detail_cannacura.png 

 

 

 

 

                                                                                                                                                                                                                              

Nákupní košík
Váš koš je prázdný.
Celkem s DPH:
0,00 Kč

včela kraňka a naše JUNKA

Plemeno včel kraňka - carnica

V našem kraji byla v minulosti rozšířená středoevropská tmavá včela.. Od roku 1850 se datuje dovoz vlašské včely  a od roku 1875 dovoz cyperky ( luciferky- bodavost). V našich končinách byl nejznámějším chovatelem těchto plemen Jan Stáhala z Dolan u Olomouce, který je přebíral od hraběte Kolovrata Krakovského z Táborska. Rozšiřování kraňky zaznamenáváme od roku 1870 a mělo tři etapy: 1870 až 1920, kdy se ze Slovinska – Kraňska dovážela  celá včelstva, která se rozmnožovala  tak, že se podporovalo rojení. Dále to bylo období 1920- 1950, kdy probíhalo šlechtění kraňky přirozeným výběrem především ve šlechtitelských stanicích v Rakousku – Sklenar, Troiseck- Singer, Peschetz , Oberkärten.  I v našem kraji vznikají v této době chovatelské stanice. V roce 1934 je zřízena chovatelská stanice Morava, která sdružuje 19 chovatelů s různě nazvanými kříženci původní včely tmavé a kraňky.

číst dále...

Naše matky „JUNKY“

Naše matku jsou původem odchovány z linie Troisec, kterou k nám dovezl můj děd v sobotu v roce 1970 z Rakouska. Cestou dlouhodobého a náročného šlechtění jsme získali velmi kvalitní včelstva s výbornými vlastnostmi. Naše včelstva se vyznačují výborným medným výnosem, silným stavebním pudem, mírností a velmi nízkou rojivostí. Čistící pud je též velmi uspokojivý. Naše včely jsou šlechtěné na cílenou volnou stavbu, která začíná být v této době prosazovaná. Ve šlechtění neustáváme a stále zdokonalujeme naši linii „JUNKY“.

Naší linii "JUNKY" šlechtíme s několika námi vybraných linií včel. Tyto linie musí splňovat přísné námi určené požadavky. Tím, že včelaříme bez mezistěn (volná stavba v rámečku) je pro nás dost zásadní silný stavební pud, který dál křížením prohlubujeme a zlepšujeme. Naše linie na volné stavbě staví buňky o velikosti 5,6 až 5,8 mm, necháváme včelky stavět velikost, která je jim vlastní a za žádnou cenu je v ničem neomezujeme. U naší linie "JUNKA" je šlechtěná na to, aby v roce měla co nejméně výkyvu v kladení, snažíme vybírat matky tak, aby i při menších nebo žádných snůžkách nedocházelo k poklesu kladení.

Naše linie "JUNKA" je kříženec, který si od každé vložené linie včel do naší krve bere jen ty parametry, které jsou námi upřednostňované. Je to velice obtížná cesta, a co se týče genetiky velice dlouhá. Dbáme na to, abychom měli včelky mírné s vysokým medným výnosem, otužilé a odolné i v podmínkách, které jsou horské a chladné. Naše "JUNKY" zimujeme na otevřených úlech celou zimu a snažíme vybírat jen ty nejotužilejší. V naších nadmořských výškách je ideální testování 490-700 m.n.m. Stává se, že včely jsou cele uvnitř úlu zasněžené, zafoukané a tímto vybíráme jen ty nejlepší na další rozchovávání. Rozchováváme jen ty včely, které ten rok neměli nosemu, kterou si v naši laboratoři vyšetříme sami. Neschováváme se za žádnou čistou linii, ale chceme mít silného, odolného křížence s nadprůměrnými vlastnostmi.

Naše "JUNKA" je linie do nepohody s maximálním přizpůsobením daným podmínkám v dané oblasti.

Proč nakupovat u nás?

  • Široká nabídka produktů pro včelaře a včelích produktů
  • U skladových položek rychlé vyřízení

Výsledky vyšetření a certifikáty

 

     Facebook youtube

webmaster CORA 2015 - 2023, www.cora.cz